GERİ DÖNÜŞÜM İLE İLK ŞAMPUAN ŞİŞESİ

GERİ DÖNÜŞÜM İLE İ LK ŞAMPUAN ŞİŞESİ P&G ’ye ait dünyanın 1 numaralı şampuan markası Head&Shoulders, plaj plastiklerini k...

GERİ DÖNÜŞÜM İLE İLK ŞAMPUAN ŞİŞESİ

P&G’ye ait dünyanın 1 numaralı şampuan markası Head&Shoulders, plaj plastiklerini kullanarak dünyanın geri dönüşümlü ilk şampuan şişesini üretecek

Procter & Gamble, Head & Soulders için yüzde 25’e kadar geri kazanılmış plaj plastiğinden oluşan, dünyanın ilk geri dönüşümlü şampuan şişesini üreteceğini açıkladı. 2018 yılı itibarıyla, her yıl yarım milyar P&G saç bakım ürünü şişesi geri kazanılmış plastikten üretilecek.

Geri dönüşüm uzmanları TerraCycle ve SUEZ ile yapılan iş birliği kapsamında gerçekleşen bu inovasyon, kullanım sonrası geri dönüştürülmüş (post-consumer recycled PCR) plaj plastiklerinden yeniden şampuan şişesi yapılabilmesini sağlıyor. Bu inovasyon, geri dönüşümlü şişelerin dünyadaki en büyük üretimini ve plajlardaki plastik atıkları toplayan binlerce gönüllüyü ve yüzlerce STK’yı destekleyen benzersiz bir tedarik zinciri oluşturmanın ilk büyük adımını teşkil ediyor.

Head & Shoulders Başkan Yardımcısı ve Procter & Gamble Global Saç Bakım Sürdürülebilirlik Lideri Lisa Jennings, konuyla ilgili olarak “Satışlarında lider şampuan markasının sürdürülebilirlik inovasyonunda da lider olması gerektiğini düşündük ve bunu gerçekleştirirken yaptıklarımızın tüm sektörü teşvik edeceğini biliyorduk. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürme konusunda TerraCycle ve SUEZ gibi muhteşem ortaklarla çalıştığımız için çok şanslıyız.” şeklinde konuştu.
P&G ayrıca, Avrupa’da 2018 sonu itibarıyla, yılda yarım milyardan fazla şişenin %25’e kadar kullanım sonrası geri dönüştürülmüş plastik içereceğini de duyurdu. Bu miktar, P&G’nin Avrupa’da satılan Pantene ve Head & Shoulders gibi en büyük markalarından oluşan saç bakım portfolyosunun %90’ından fazlasını temsil ediyor.

Proje, her yıl tam yüklü 8 adet Boeing Jumbo uçağının ağırlığına eş, 2.600 ton ağırlığında geri dönüştürülmüş plastiğin tedarikini gerektirecek. P&G, 25 yıldan fazla süredir, kullanım sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) plastiği paketlemede kullanıyor. Yapılan duyuru ise, şirketin Kurumsal 2020 hedeflerini tutturma ve paketlerken kullanılan PCR plastik tonajını ikiye katlama yolunda önemli bir adım.

Ellen MacArthur Fonuna (EMF) göre, değeri 80 ile 120 milyar dolar arasında olan, bir yılda kullanılan plastik paketleme malzemesinin %95’i ekonomik olarak kayboluyor ve böyle giderse 2050 yılında okyanuslardaki plastiklerin ağırlığı balıklardan fazla olabilir.

P&G Global Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Virginie Helias, “Biz P&G’de, eylemlerin sözcüklerden daha etkili olduğuna inanırız. Saç bakım porfolyomuzdaki PCR plastiği kullanımının artışı, gerçek değişimi hayata geçirme konusunda verdiğimiz sözü yansıtıyor. Head & Shoulders’ın plaj plastiğinden yapılmış geri dönüştürülmüş şampuan şişesi, saç bakım kategorisinde dünyada bir ilki temsil ediyor. Pantene ve Head & Shoulders gibi ana markalarımızın ambalajlarında kullandığımız geri dönüştürülebilir plastik miktarını artırdıkça, tüketicilerin hiçbir ödün vermeden daha sürdürülebilir markaları seçmesi kolaylaşıyor. Bu nedenle, yapmış ve yapıyor olduklarımızla gurur duyarken önümüzde daha yapılacak çok iş olduğunun da farkındayız.” dedi.

DAHA FAZLASI

şampuan 1568222095908494080

Yorum Gönder

  1. Geri dönüşebilir projeler daha artmalı bence firmayı tebrik ediyorum

    YanıtlaSil

emo-but-icon

duyuru

''ÇİÇEK KADINLAR EKTİNLİĞİ'' renkli dakikalar ile çok keyifi geçti...
''WİSHMORE TADIM GECESİ'' nde basın,şef ve gurme-mekan bloggerları ile keyifli sohbetlerle buluşuldu...
item